Srí Lanka - připravte se na cestu džunglí

Srí Lanka, starším názvem Cejlon, je ostrovní stát nacházející v blízkosti indického subkontinentu. Krásy tohoto ostrova obdivoval a popsal již Marco Polo, a i dnes je Srí Lanka vyhledávanou turistickou destinací. Svým návštěvníkům dokáže nabídnout romantické pláže, nádhernou divokou přírodu horských oblastí a tropických pralesů i zajímavé památky. Hlavní město Kolombo je s okolním světem dobře spojeno leteckou dopravou a je zcela na volbě konkrétního turisty, zdali bude na Srí Lance vyhledávat spíše luxusní hotely a letoviska, či zda se vydá cestou poznávání divočejší tváře ostrova.

Přírodní zajímavosti Srí Lanky

Geografii ostrova lze popsat jako rozsáhlou pahorkatinu nacházející se ve vnitrozemí, na jejíž svazích se nachází četné čajové plantáže, a na hustou džungli pokrývající nižší oblasti spolu s kokosovými plantážemi. Na Srí Lance je několik národních parků, které se snaží obsáhnout všechny části ekosystému ostrova. Nejznámějším z nich je Maduru Oya.

Co budete potřebovat v džungli?

V první řadě je nutné doporučit najmout si zkušeného průvodce. Do některých národních parků jako je např. prales Sinharaja zahrnutý do světového dědictví UNESCO, je vstup bez průvodce dokonce přímo zakázaný. Z vybavení je potřeba zmínit typické položky, které je nutno brát s sebou do kteréhokoliv tropického pralesa na světě. Neobejdete se bez opravdu dobrých, pevných bot (ideálně typy přímo určené pro pohyb v džungli), moskytiéry, vzdušné pokrývky hlavy, lehkých (přesto však dlouhých a pevných) kalhot nebo repelentu. Doporučit lze i pláštěnku. Nezbytně nutné doklady uschovejte ve vodotěsné tašce, nejlépe kolem pasu. Proti slunci bude potřeba krém s vysokým faktorem a sluneční brýle. Používejte dostatečně pevnou krosnu nebo batoh, opět platí, že čím lépe bude odolávat vodě, tím lépe. Myslet se vyplatí také na tablety pro čištění vody a samozřejmě baterku.